Jak zprovoznit TeamSpeak 2

Autor: Jakub Loucký <milan(at)mirovicko.net>, Téma: Návody, Vydáno dne: 09. 09. 2006

Program TeamSpeak 2 je program hojně využívaný hráči po celém světě, a to nejen hráči Counter Strike. Slouží ke vzájemné komunikaci mezi hráči a je k tomu také přizpůsoben. Oproti jiným komunikátorům (např. Skype, ICQ, MSN Messenger) má tu výhodu, že nezahlcuje připojení, ani když spolu mluví třeba i 8 lidí. Naproti tomu Skype umožňuje konferenční hovor max. pěti lidí a hostitel má připojení k internetu tak vytížené, že už není možné hrát.
Nemusím zdůrazňovat, že budete potřebovat mikrofon, nejlépe kombinovaný se sluchátky.

Teď můžeme přejít k instalaci.


1. Instalace a připojení k TeamSpeak serveru

a) V sekci download si stáhněte TeamSpeak 2 + CZ (velikost cca 7 MB) a rozbalte.

b) Spusťte instalaci TeamSpeaku 2 a postupujte podle pokynů. Pak spusťte instalaci češtiny a postupujte podle pokynů.

c) Spusťte TeamSpeak.

d) Dejte Připojit -> Připojit a objeví se vám okno "Připojení k serveru".

e) Pravým tlačítkem myši klikněte na "Servers" a vyberte "Přidat server". Vpravo se objeví kolonky, které vyplňte následujícím způsobem:

           Název: libovolný název
           Adresa serveru: speak.mirovicko.net
           Přezdívka: Vaše přezdívka
           Heslo: black
           Zatrhněte volbu "Automatické přepojení"

f) Pokud jste vyplnili vše správně, můžete se připojit. Při příštím spuštění bude už toto nastavení uloženo pod Vámi zvoleným názvem a připojíte se pouhým dvojklikem na název serveru v okně "Připojení k serveru" vlevo.


2. Nastavení TeamSpeaku

Jedna z výhod TeamSpeaku je ta, že si ho můžete jednoduše nastavit tak, aby vysílal pouze tehdy, pokud skutečně mluvíte, a zbytečně nevysílal šum, poblíž hrající televizi atd. To by při větším počtu lidí mohlo dokonce znemožnit komunikaci.
Proto už jenom ze zdvořilosti k ostatním uživatelům věnujte pozornost následujícímu nastavení, aby nedošlo ke zbytečným problémům.

a) V hlavní nabídce vyberte Nastavení -> Vstup a výstup zvuku.

b) V nově otevřeném okně "Nastavení zvuku" věnujte pozornost táhlu "Úroveň aktivace". Vlevo je "šepot", vpravo je "křik". To znamená, že čím je táhlo více vlevo, tím tišší zvuky už aktivují Váš mikrofon a ten vysílá do éteru. A naopak.

c) Pohrajte si s táhlem tak, aby byl mikrofon aktivován klidným hlasem a zároveň aby nevysílal, když nemluvíte. Aktuální nastavení si ověříte tak, že kliknete na tlačítko "Aktivovat test" umístěné dole. Pak můžete začít mluvit. Pokud se rozsvítí zelená kontrolka napravo od tlačítka a Vy slyšíte svůj hlas s malým zpožděním, mikrofon vysílá (ovšem při tomto testu Vás nikdo neslyší, ani kdybyste byli připojeni k serveru). Asi sekundu potom, co přestanete mluvit, by měla kontrolka zhasnout. (Pouze pro účely testu si můžete zvolit kodek, kterým bude Váš hlas přenášen.)

d) Pokud Vás ostatní stále slyší příliš slabě, musíte si zesílit vstup z mikrofonu. Ve Windows XP je postup následující:

> dvojklikněte na ikonu reproduktoru vedle hodin na hlavním panelu Windows
> v sekci "Mikrofon" posuňte táhlo až nahoru a kliknete na tlačítko upřesnit
> zde by měla být volba na zesílení zvuku z mikrofonu, konkrétní znění závisí na vaší zvukové kartě. Nejčestěji je to položka "Mic Boost"
> pozavírejte obě okna, nastavení by melo být u konce


Na závěr poznámka:
Pokud nemáte sluchátka s mikrofonem, ale jenom samostatný mikrofon a reproduktory, může se stát, že se vytvoří zpětná vazba (tzn. nějaký zvuk se přenese z reproduktorů do mikrofonu, pak na server, odtud zpět do reproduktorů a tak stále dokola se stoupající intenzitou; a to vše samozřejmě u všech připojených uživatelů). Proto raději používejte sluchátka, při nejhorším umistěte mikrofon co nejdále od reproduktorů.