Základy hry Counter-Strike

Autor: Alenn <Floryk4(at)seznam.cz>, Téma: Návody, Vydáno dne: 16. 07. 2011

Můj první článek je určený jak novým hráčům, kteří potřebují správně nasměrovat ve svých amatérských začátcích, tak i pro zajímavost těm pokročilejším pařmenům.
Naleznete zde něco z historie o CS, HW požadavky, základy hraní a konkrétní úkoly jednotlivých map, které jsou důležité pro vaši budoucnost v Counter-Strike světě.:: Historie
Hra Counter-Strike se 12. července roku 1999 stala samostatně hratelnou modifikací hry Half-Life. Tehdy se tato FPS (akční hra z 1. osoby) stala velice populární a Valve Software, jakožto její vývojáři za ní ve své době sklízeli nadprůměrná hodnocení.
Dnes je asi nejhranější CS verze: 1.6 následovaná Sourcem, Condition Zerem a stále oblíbeným CS 1.3.
CS je do verze 1.6 postavené na dnes (2011) zastaralém Half-Life enginu odrazující čím dál více lidí, hráči proto volí raději Counter-Strike: Source postaveném na nové kostře s líbivější grafikou. Případně i přecházejí k jiným sériím, jako jsou Battlefield: Bad Company 2 či CoD 2.

:: Nároky a vývoj
CS prošlo řadou změn, testů a vylepšení, jež je dobré si alespoň přečíst. HISTORIE VÝVOJE
S nástupem rychlého internetového připojení se začali utvářet progamingové klany, vzrostla teamová spolupráce a ze střílečky se stal "Sport."

Základní požadavky na HW jsou:
500MHz Procesor, 96 MB RAM, 16 MB na Grafické kartě,
rozhraní DirectX 6.0 či vyšší, což dnes má prakticky každý.

Nároky ovšem rostou s přidanými skiny a pluginy přidanými u vás v PC nebo na serveru. Abyste rozchodili hru plynule, musíte jí vhodně NASTAVIT podle vašeho připojení, grafické karty a monitoru. Správné a STÁLÉ nastavení vlastního prostředí a hry v PC je základem pro nárůst vaší dovednosti a killing spree v každém kole .-)

:: Hraní
Abyste hned ze začátku nebyli tak často označováni za lamy, nooby či kempery, měli byste se naučit základy hry. Mějte na paměti, že nejste sami, kdo je s vámi na serveru a není to jen váš čas, který na CS trávíte.

Ve verzi 1.6 jsou k dispozici 2 teamy, CT (Counter-terrorist, ti hodní) a T (Terrorist, bad guys).
- Podle mapy se pak odvíjí druh boje mezi CT a T, např. zachraňujete rukojmí, VIP utíkáte před druhým teamem či pokládáte bombu, nebo jen cvičíte svoje dovednosti.
- K dispozici máte široký arzenál a na jeho výběru závisí váš a především teamový úspěch. Zbraně neodpovídají "zcela" realitě (z licenčních důvodů nepravé názvy, přesnost, průraznost, rychlost střelby, atd.), protože jsou přizpůsobeny pro konkrétní typ mapy (malá/velká), počet hráčů a jejich distanci. (např. nepoužijete brokovnici do mapy, kde na sebe všichni vidí přes 300m, nemáte šanci se k protihráči dostat na krátkou vzdálenost a vyberete si raději pušku se zoomem)
- Polovina ze zbraní také dokáže prostřelit některé zdi (jakkoliv tlusté) a prakticky každou bednu, za kterou se kryje nepřítel.

:: Základy
- Typ mapy a tudíž TEAMOVÝ ÚKOL poznáte ihned po přečtení názvu:

de_ (defuse, destroy) MAPY
Mapy DE Příklad de_dust2, de_rats, de_nuke. Jsou mapy, kde v Časovém intervalu (zpravidla 2 minuty) musí Terroristi položit Bombu na jednom ze dvou míst (A/B - plantů) a nedovolit CT tuto bombu Defusovat (deaktivovat).
CT musí planty hlídat, proto je duležitá Teamová spolupráce (Diverze nebo rush - rychlé naběhnutí na plant ve stylu sebevražedného Ramba či taktika a společná domluva.) CT se můžou ztracenou pozici pokusit ještě dobít do 30s a vyhrát.
Za výbuch bomby dostane T s bombou 3 Body a team za výhru finanční odměnu. Team, který prohrál, dostane minimum a v dalším kole pak nemůže nakoupit nutné vybavení.
Každopádně je výhodnější splnit úkol mapy, než se pokusit zabít celý team. V případě, že T nestihnou položit bombu včas, team PROHRAJE a nedostane peníze !

cs_ (Counter-Strike, Hostage Rescue) MAPY
Mapy CS
Příklad cs_office, cs_assault a cs_italy. Jsou mapy, kde je úkolem CT v Časovém intervalu zachránit rukojmí a odvést je na místo označené na obrazovce ®. Terorristi se naopak snaží ve své základně tyto rukojmí Udržet po určitou dobu nebo zabít oponenty. Mapy jsou vytvořené tak, aby Terroristi nedokázali zajistit všechny vchody v jeden okamžik. (pro 5v5) Nejdůležitější je Spolupráce CT teamu, protože T na svých pozicích často kempí. Na pomoc máte také granáty a můžete T z míst doslova vykouřit. Pozor však, abyste nezranili nebo nezabili rukojmí. V tom případě se vám peníze odečítají a pravděpodobně vás i server kickne ! Na turnajích se hrají pouze de_mapy.

as_ (Assassination/VIP) MAPY
Mapy AS
Příklad as_oilrig. Jsou mapy, kde je úkolem CT v Časovém intervalu bezpečně dopravit V.I.P. hráče, který má pouze USP a 200% AP (Vesty) na únikové místo. Hra končí také zabitím všech T nebo jediného V.I.P., proto je důležitá Spolupráce CT teamu. Oilrig je dnes snad jedinou hranou mapou tohoto typu.

es_ (Escape) MAPY
S tímto typem jsem se ještě nesetkal. Jsou to mapy, kde je úkolem T v Časovém intervalu přeběhnout z místa A na místo B a nenechat se zabít od CT teamu.


aim_ MAPY
Tyto další mapy slouží hlavně k Zábavě a zlepšení dovedností. AIM znamená přesnost, tu se tudíž snažíte zdokonalit, a to jak ve stoje, tak za pohybu. Tento typ se hraje na určitou vzdálenost, a proto byste neměli chodit na stanoviště druhého teamu, pokud nechcete schytat pár nadávek nebo HS. Kromě toho přeběhnout na druhou stranu bývá obtížnější a je určeno hlavně pro zabíjení AFK či amatérů. Mapy obsahují mnoho Průstřelných beden a takticky výhodných pozic,
ale zůstávat na Jednom místě se nikdy nevyplácí. Existují i mapy, kde trénujete konkrétní zbraň např: awp_mapy, aim_usp, aim_famas, atd.

fy_ (Fight yard) MAPY
Mapy např. fy_iceworld, fy_navys, fy_snow, slouží také ke zdokonalování. Na zemi, stejně jako na aim_mapách se obvykle válí zbraně, protože se zde nenakupuje, či se dá nakoupit pouze na jednom místě, to bývá na "ráně". Prostředí je často Jednoduché o 4 sloupech, jenž se dají i prostřelovat, tyto arény jsou vlastně masakrem a nevyužívá se tu spolupráce. Ovšem je důležité si všímat
Radaru - spoluhráčů, aby si vás nepřítel nemohl obejít. Pokud se vám podaří nakoupit, získáváte výhodu. (granáty, vestu, atd.)

Ostatní MAPY
Mezi ně patří ka_nože, zm_zombie, ze_zombie escape, scount_mapy, hns_hide n seek, he_granaty, kz_šplhání, deathrun_mapy, a další. K CS i k mapám se často pojí i určité MÓDY, jako je Warcraft 3, Jail break, SoccerJam, Gungame, ATD.

- Proto, abyste si něco mohli koupit, potřebujete také zlaťáky:
 Záchrana Hostage
 |+$1000 pro zachránce, $150 pro členy týmu
 Prokecnutí s Hostagem
 |+$150 pro jednotlivce, $100 pro členy týmu
 Zabití nepřítele
 |+$300 pro jednotlivce
 Zabití člena vlastního týmu
 |-$3300 pro jednotlivce
 Výhra teroristů výbuchem bomby
 |+$2750 pro členy týmu + 3 body pro atentátníka
 Výhra CT zneškodněním bomby
 |+$2750 pro členy týmu
 Výhra CT záchranou Hostages
 |+$2000 pro členy týmu + Hostage bonus
 Bonus přežití Hostage
 |+$150 za jednodnoho Hostage pro členy týmu
 Bonus záchrana Hostage
 |+$250 za jednoho rukojmího pro členy týmu
 Výhra cs_ mapy eliminací nepřátel
 |+$2000 pro členy týmu
 Výhra de_ mapy eliminací nepřátel
 |+$2500 pro členy týmu
 Odměna poraženého týmu
 |-$1400 pro členy týmu + $400 za další kolo (max. - $2300)

Jak vidíte za splnění úkolu máte nejvíc, můžete tak vyhrát další kolo jednodušeji !

:: Ostatní

- Mezi další základy patří TERMINOLOGIE, abyste věděli co po vás spoluhráči vůbec chtějí.
- Další věcí jsou PRAVIDLA SERVERU a jejich dodržování.
- Pokud mapu neznáte je dobré si jí projít alespoň s boty a vědět tak, kudy nepřítel chodí, a jak rychle se tam dostane, kam se pokládá bomba, a kde jsou další důležitá místa.

- Posledními kriterii jsou Rychlost, přesnost a trochu toho štěstíčka. Další TIPY A TRIKY.

Alenn